Lilius

Ważną postacią w muzyce XVII wieku stał się w Polsce Franciszek Lilius (ok. 1600— —1657), syn Włocha, urodzony i wychowany już w Polsce, kapelmistrz katedry wawel­skiej, kompozytor sprawny, reprezentujący kierunek rzymsko-wenecki, łączący wielki talent melodyczny z pewnością rzemiosła. Pisał —jak i jego ojciec, Wincenty Lilius (zm. 1636 w Warszawie) — msze i motety a cappella oraz z towarzyszeniem instrumen­talnym. W Polsce działali jeszcze dwaj inni synowie Wincentego Liliusa: Jan — kapelmistrz we Włocławku, i Szymon — organista dworski w Warszawie.

 

Z dzieł Franciszka Liliusa najbardziej znany jest motet Jubilate Deo na pięciogłosowy chór, zespół instrumentalny i basso continuo oraz Missa brevissima na chór ośmioglosowy, o śpiewnej melodyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.