Anthem w Anglii

Anthem to krótki utwór chorałowy w języku angielskim, oparty na tekście z Biblii lub podobnego źródła tekstów religijnych. Utwory takie wykonywano podczas mszy w kościołach protestanckich. Istniały dwa rodzaje tej formy: fuli anthem (oparty na pełnej fakturze chóralnej) i verse anthem (zawierający partie solistyczne). Pierwsze kompozycje tego typu były wykonywane w XVI wieku, kiedy kościół w Anglii oderwał się od kościoła rzymskiego. Uczyniono wtedy język angielski językiem obrządków religijnych, anthem miał zastąpić łaciński motet obrządku rzymskiego.

 

Wielu wybit­nych twórców angielskich pisało anthemy: w wieku XVI wybił się wśród nich Chri­stopher Tye, w XVII — John Blow i Henry Purcell, a w XVIII — Haendel. Forma ta używana jest w Anglii i Stanach Zjednoczonych po dzień dzisiejszy.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.