Dido and Aeneas

Skomponowana w r. 1689 opera Dido and Aeneas stanowi jedno ze szczytowych osiągnięć muzyki. W przeciwieństwie do innych dzieł scenicznych Purcella, które często określano jako „pół-opery”, Dido jest prawdziwą operą, choć zrazu powstała jako (nowego typu) muzyka teatralna. Pierwotnie dzieło to było przeznaczone do wykonań prywatnych, a ściślej: jako muzyka do przedstawienia w internacie dla dziewcząt. Gdyby Purcell żył dłużej, z pewnością przypadłaby mu w udziale rola wybitnego kompozytora operowego.

 

Dido and Aeneas składa się z prologu i trzech aktów. Muzyka pisana jest pod oczywistym wpływem twórców opery weneckiej, posiada jednak ton angielski, narodowy. Dzieło to kończy passacaglia O let me weep!

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.