Fortepian preparowany

Idea preparacji fortepianu (ang. preparedpiano) powstała w połowie lat dwudziestych i była najpierw traktowana jako prywatny eksperyment Cage’a. W Europie stosowano preparację fortepianu dopiero w latach pięćdziesiątych. Prepared piano Cage’a to fortepian przygotowany do wykonywania dźwięków nietypowych, wręcz osobliwych, np. dźwięków tłumionych, zmienianych pod względem barwy wskutek włożenia po­między struny gwoździ, śrubek, gumek, kawałków drewna czy metalu, oraz dźwięków wydobywanych za pomocą arpedżiów lub pizzicata bezpośrednio w pudle rezonanso­wym.

 

Kompozytor otrzymuje w ten sposób dźwięk odkształcony, zdeformowany, dźwięk o charakterze perkusyjnym, często podobny do brzmień instrumentów azjatyc­kich. W grze akordami pojawia się nowa barwa współbrzmień, nieosiągalna na innej drodze, a przez to interesująca.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.