Geminiani i Locatela

Wybitny skrzypek i pedagog Francesco Geminiani (ok. 1680—1762) był autorem jednej z najstarszych szkół skrzypcowych, wydanej w 1730 r. w Londynie (The Art of Playing on the Violin, wyd. anonimowo w „The Modern Musick Master, or the Universal Musician”). Działał we Włoszech, w Londynie i w Paryżu, zmarł w Dublinie. Napisał kilka cyklów sonat i koncertów, a nadto szereg prac teorety­cznych i podręczników gry na innych instrumentach. Uczeń Corellego, Pietro Antonio Locatelli (1695—1764) był również znakomitym wirtuozem skrzypco­wym.

 

Jako muzyk dworu Augusta Mocnego objeżdżał wiele krajów; najdłużej przebywał w Amsterdamie, gdzie też ukazywały się jego utwory. Był autorem Concerti a quattro, sonat triowych, sonat fletowych i skrzypcowych, concerti grossi i koncertów skrzypcowych. Znakomicie rozwinął grę skrzypcową. Zajmował się też handlem poszukiwanymi włoskimi strunami.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.