Gorczycki

Obok Szarzyńskiego ważną postacią polskiego późnego baroku byl Grzegorz Gerwa­zy Gorczycki (ok. 1667—1734), wykształcony w Pradze Czeskiej ksiądz, kompozytor i kapelmistrz. Działał w Krakowie, tu od r. 1698 był kapelmistrzem kapeli katedralnej na Wawelu. Pisał dzieła wokalne a cappella (w stylu Palestriny), a obok nich kompozy­cje wokalno-instrumentalne, bliższe epoce, w której żył, a przez to i dla nas bardziej interesujące (należą do nich przede wszystkim motet Laetatus sum, Completorium i Litania).

 

Wśród kompozycji a cappella ważne miejsce zajmują: Tota pulchra est Maria, Ave Maria i Sepulto Domino, a zwłaszcza Missapaschalis, oparta na popularnej wówczas pieśni wielkanocnej Chrystus Pan zmartwychwstał, dzieło o imponującej polifonii i wielkiej śpiewności.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.