Jommelli

Niccoló Jommelli (także: Jomelli, 1714—1774) był Neapolitańczykiem, studiował w Neapolu i Bolonii, działał kolejno w Rzymie, Bolonii, Wenecji i Wiedniu, gdzie skomponował 5 oper. Później działał jeszcze jako kapelmistrz kościelny w Rzymie i dworski w Stuttgarcie. Pisał utwory kościelne (Miserere, Laudate, oratoria), ale do historii muzyki przeszedł jako autor około 50 oper typu seria, z których najważniejsze to: Artaserse, Ifgenia in Aulide, La clemenządi Tito, II matrimonio per concorso oraz Ifigenia in Tauride.

 

Nie wszystkie dzieła Jommellego były dobrze przyjmowane; Jom­melli ulegał licznym wpływom i wprowadzając nowe środki do swych dzieł scenicznych natrafiał — zwłaszcza we Włoszech — na niezrozumienie. Niektóre sceny jego oper mają wielką siłę i różnorodność, których brak dziełom innych autorów.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.