L. Couperin

Louis Couperin (ok. 1626—1661), organista i klawesynista francuski, należy wespół z braćmi Francois (ok. 1630 — po 1708) i Charles’em Couperinem (1638—1679) do pierwszej generacji słynnej we Francji muzycznej rodziny. Rodzina organistów Coupe-rinów była we Francji równie rozgałęziona, jak w Niemczech rodzina Bachów; działali przez 200 lat, a przynajmniej 15 z nich osiągnęło w muzyce pozycję godną odnotowa­nia. Sam Louis Couperin był organistą w kościele St. Gervais w Paryżu, a od r. 1656 muzykiem dworskim Ludwika XIV.

 

Zmarł młodo, z dzieł jego zachowały się utwory organowe, dwie fantazje na 2 wiole, trzy utwory zatytułowane Symphonies na różne instrumenty i około sto utworów klawesynowych (tańce, chaconny). Był muzykiem oryginalnym, śmiałym zwłaszcza w zakresie harmoniki.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.