M. A. Charpentier

Marc-Antoine Charpentier (ok. 1636—1704) był uczniem Carissimiego w Rzymie. Działał jako kapelmistrz w Paryżu. Wypierany notorycznie przez Lully’ego, napisał tylko dwie opery i muzykę do kilku przedstawień teatralnych Moliera i Corneille’a. Był jednym z największych mistrzów baroku europejskiego. Ogromne znaczenie mają jego dzieła religijne: 8 mszy, 30 psalmów z orkiestrą, motety, oratoria i kantaty. Z dzieł oratoryj­nych wielką sławą cieszyło się oratorium Le reniement de St. Pierre.

 

Pisał dzieła religijne zarówno do tekstów francuskichjak i łacińskich (oratoria: Judicium Salomo-nis, Extremum Dei Judicium). W dziełach tego typu Charpentier szedł śladami swego nauczyciela, Carissimiego.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.