Paisiello

Giovanni Paisiello (Paesiello, 1740—1816) kształcił się w Neapolu, gdzie z powodze­niem konkurował z Piccinim. Jako kapelmistrz opery włoskiej przebywał w Petersbur­gu, a w 1764 r. wrócił (przez Warszawę) do Neapolu. Był kapelmistrzem dworskim króla neapolitańskiego. Napisał ponad 100 oper (m. in. La serva padrona 1781 i Bar­biere di Siviglia, obie opery zostały zdystansowane w opinii publiczności przez takież opery Pergolesego i Rossiniego).

 

Z innych jego oper na uwagę zasługują jeszcze:  Marchese di Tulipano, Il re Teodoro, La Molinara, Nina i Proserpina. Komponował też wielkie dzieła kościelne (2 requiem, Te Deum na 2 chóry, Miserere i 4 oratoria), 6 koncertów fortepianowych (pośród nich znany V Koncert Es-dur), kwartety (w tym 12 z fortepianem; nadto 6 kwartetów smyczkowych) i utwory na harfę.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.