Początki baletu

Przedstawienia muzyczne, w których zamiast śpiewaków występowali tancerze, datują się od XV wieku. W renesansowych widowiskach dworskich recytacje, muzykę, panto­mimę i taniec łączono w jedną całość, posługiwano się kostiumami, wzbogacano sceny coraz staranniejszymi dekoracjami. Tematy do widowisk czerpano z wątków greckiej lub rzymskiej mitologii, a postaci bóstw odtwarzane były często przez samych panują­cych. Z Wioch formy te przeszły do Francji, gdzie cieszyły się największym powodze­niem, gdyż uświetniały przepych dworu i dawały władcom okazję do wytwornej zabawy.

 

Na dworze Ludwika XIV, który sam brał chętnie udział w widowiskach tanecznych, wystawiano balety różnych autorów. W r. 1669 król ufundował słynną Académie Royale de Musique et de la Dance, dzięki której sztuka baletowa została wyodrębniona jako osobny gatunek teatralny.

Kochani, jestem instruktorem tańca nie tylko z zawodu lecz także z prawdziwej, głębokiej pasji. Z całą pewnością wielu z Was kocha tę formę wyrażania siebie jednak zdaję sobie sprawę, że są wśród Was również tacy, którzy traktują go tylko jako chwilową formę rozrywki w wolny weekend. To właśnie te osoby chciałbym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji.